Ползите от ERP системите – какво казва бизнесът?

Ползите от ERP системите – какво казва бизнесът?

Внедряването на ERP система води до повишаване качеството на бизнеса и е водещо конкурентно предимство. Това е причината делът на фирмите, инвестирали в бизнес системи, да расте устойчиво. Както сме посочвали в една от нашите статии, най-важния актив, който работата с ERP система създава, е информацията. Тя е систематизирана и концентрирана на едно място, достъпна и актуална. Именно тази информация позволява да се правят анализи, които без управление биха били немислими, а в същото време са определящи за оценка на текущата дейност и планиране на бъдещи проекти.

Нека видим обаче какво казва статистиката.

Оперативната ефективност като основна полза от внедряването на ERP

Според HubSpot фирмите, които внедряват ERP система отчитат първоначално подобрение на оперативната ефективност с 27%. След време този процент се увеличава до 60% и дори 80%, като към тях се добавя и подобрена видимост и отчетност, както и повишена конкурентноспособност и растеж.

Подобрената оперативна ефективност е в основата на този тип софтуерни решения. Тя несъмнено се усеща като полза още в самото начало, когато фирмите внедрят ERP система. Причината за това е, че в периода на внедряване основните бизнес процеси и дейности са оптимизирани, рационализирани, структурирани и автоматизирани, което води до по-доброто и по-бързото им протичане. Със структурирания модел на работа идва и по-голямата яснота за ежедневните дейности, както и по-добрата възможност за развитие и растеж.

Пазарните лидери търсят модернизирани технологии

Според Learn Hub 43% от лидерите на пазара търсят нови и модернизирани технологии. Те искат системите да бъдат по-лесни за надграждане и по-бързи. Това е очаквано, предвид промените през последните две години. Те засилиха нуждата всички бизнеси да преструктурират начина си на работа по възможно най-бързия начин, за да се задържат на пазара и да продължат да се развиват.

Съвременните ERP системи, като ERP.net, която предлага нашият екип, са изградени като цялостни платформи за управление на бизнеса. Тя позволява интеграции с допълнителните приложения, за да обслужва специфичните нужди на компаниите. 

ERP системите се превръщат в основен приоритет за финансовите компании

Анализаторите от Gartner пишат в свое изследване, че ERP системите се считат за водещ приоритет за инвестиции във финансовите компании. Според тях цели 64% от компаниите и организациите планират да внедрят такъв тип софтуер през следващите 3 години.

Това е очаквано, предвид факта, че финансовите модули в ERP системите осигуряват необходимия инструментариум за проследяване, контрол и анализ на всички аспекти от компаниите на оперативно и инвестиционно ниво.

Дистрибуторите ще използват повече ERP системи в бъдеще

Software Path казват, че служителите в дистрибуторските фирми е най-вероятно да използват активно ERP система (47%), следвани от професионалистите в електронната търговия (44%) и професионалните услуги (43%). 

Това също е очаквано, предвид факта, че рационализираното планиране на процесите и координацията на каналите за дистрибуция позволяват на компаниите да подобрят своевременната доставка на продукти, което както знаем е критична метрика за ефективност. Доставката на продукти навреме днес повече от всякога е от решаващо значение за поддържане на удовлетвореността на клиентите.

Счетоводството е най-важната характеристика на една ERP система

Според анализ на Software Path, 57% от компаниите са посочили, че счетоводството е най-търсената и важна характеристика на ERP системите.

Един от основните плюсове на ERP е, че всички отдели във фирмата са обвързани помежду си, което означава, че различната информация не се въвежда ръчно от счетоводителя, а се генерира автоматично от съответния отдел. Например, така се случва, когато се осъществи продажба – автоматично се създава фактура за купеното, което води до създаване на счетоводни записи и начисляване на ДДС. По този начин се намалява нуждата от оперативно счетоводство и се дава възможност за осъществяване на по-голям контрол, бързина и автоматизация на финансово-счетоводните процеси.