Ползите от BI за дистрибуцията (практически примери)

Ползите от BI за дистрибуцията (практически примери)

Решенията от клас Business Intelligence (BI) имат многобройни ползи, от които могат да се възползват компаниите, заети в дистрибуторския бранш – от подобрена ефективност и производителност до по-добро вземане на решения, подобрено обслужване на клиентите и редица други специфични за конкретна компания възможности.

Някои конкретни примери за това какви са ползите от използването на BI решения в дистрибуторския бранш са:

Подобрено управление на инвентара: BI инструментите могат да помогнат на компаниите да проследяват и управляват инвентара си по-ефективно, като гарантират, че имат правилните продукти в правилните количества на правилните места. Това може да помогне да се избегнат моментите, в които дадена компания има по-малко от необходимите запаси или избягване на прекалено много натрупани запаси, които заемат място в склада и застояват.

Подобреното обслужване на клиентите: BI може да помогне на дистрибуторските компании да разберат по-добре нуждите и предпочитанията на своите клиенти, като им позволи да предоставят по-персонализирани и подходящи продукти и услуги. Това от своя страна може да засили удовлетворението и лоялността на клиентите.

По-добро прогнозиране и планиране: BI инструментите могат да помогнат на доставчиците да прогнозират бъдещото търсене на своите продукти и услуги, на база исторически данни, което им позволява да планират подготовката по-ефективно. Това подобрява точността на техните прогнози и намалява риска от недостиг или презапасяване.

Повишена видимост и контрол: BI осигурява по-голяма видимост на дистрибуторите в техните операции, което им позволява да наблюдават и контролират ключови показатели за ефективност (KPI) като срокове за доставки, транспортни разходи и нива на запаси. Това от полза при идентифицирането на областите за подобрение и предприемането на коригиращи действия.

Ще разгледаме пример, в който компания разполага с няколко склада в цялата страна и използва автопарк за камиони, за да разпространява продуктите си до търговци на дребно и други клиенти. Компанията използва традиционни методи, като ръчно проследяване и отчитане, за да управлява инвентара и операциите си. Основните затруднения, които има компанията са свързани с управление на складовите наличности в определeни складове и неефективните маршрути за своите камиони. В резултат на това, компанията решава да внедри BI система за по-добро управление на инвентара и операциите си.

Използвайки BI системата, компанията е в състояние да проследява и наблюдава нивата на запасите си в реално време, което й позволва бързо да идентифицира кога запасите в даден склад намаляват и да предприеме действие за попълването му. Това става възможно, благодарение на това, че всяка поръчка се отразява в реално време и води до автоматично актуализиране на наличността. BI системата също така предоставя на компанията информация за най-ефективните маршрути за своите камиони, което й позволява да оптимизира графиците си за доставка и да намали транспортните разходи. Тук отново ползата е свързана с достъпа до информация в реално време, което позволява по-добро планиране и комбиниране на маршрути, спрямо наличностите в конкретните складове.

Друг пример от практиката е, когато компания изпитва затруднения заради неточно прогнозиране на търсенето и лошо управление на инвентара. В резултат на това в складовете има високи нива на излишни и скъпи запаси. За да се справи с тези проблеми, компанията интегрира данни от множество източници, включително данни за продажбите, демографски данни за клиентите и пазарните тенденции. Използвайки BI системата, компанията е в състояние да създаде по-точни прогнози за бъдещото търсене на своите продукти и съответно да коригира нивата на запасите. Освен това, BI системата предоставя на компанията представа за предпочитанията на клиентите и поведението при покупка, което съответно й позволява да разбере по-добре целевия си пазар и да приспособи своите продукти и услуги. Това помага на компанията да подобри обслужването на клиентите си и да увеличи продажбите.

Както видяхме от посочените по-горе примери от практиката, използването на BI помага на компаниите, заети в дистрибуторския бранш да подобрят прогнозирането на търсенето и управлението на инвентара, което им позволява да намалят излишните запаси и да увеличат продажбите и удовлетвореността на клиентите.

ITC Consult разполага с опитен екип от експерти, които внедряват едно от най-популярните и ефективни BI решения – Microsoft Power BI. Софтуерът за бизнес анализи позволява на потребителите да създават интерактивни табла и отчети, лесно да интегрират данни от множество източници, да си сътрудничат с колеги и да приспособяват платформата към техните специфични нужди. Използвайки Power BI и правилната стратегия за управление и работа с данни, компаниите в сферата на дистрибуцията могат да получат по-голяма гъвкавост и мащабируемост в своите операции, което ще доведе до по-бърз и в същото време устойчив растеж на бизнеса.

Екипът на ITC Consult може да бъде полезен на компаниите от дистрибуторския бранш и да окаже съдействие за цялостно оптимизиране на информационната среда, премахване на слабости в протичане на бизнес процесите и подобряване на резултатите от управлението на информационните потоци. Свържете се с нас за индивидуална консултация, в която ще разгледаме подробно спецификите на вашите процеси и ще дадем предложения за решаване на ключови проблеми, които влияят върху продуктивността на бизнеса ви.