Основни рискове при внедряване на ERP система

Основни рискове при внедряване на ERP система

Скорошно проучване на Mint Jutras сред повече от 300 производствени предприятия разкрива, че по-голямата част от внедряванията на ERP системи водят до  успешни проекти. Когато компаниите отделят подходящите ресурси,  обмислят стратегически своя подход, те стигат до по-ефективно решение. То бързо постига пълна възвръщаемост на инвестициите.

Има обаче и случаи на провалени внедрявания, които най-често са резултат от четири основни грешки. За тях обаче, са установени добри практики, които помагат за смекчаване на рисковете.

Пренебрегване на назначаването на ръководител на проекта на пълен работен ден

Някои неуспешни внедрявания възлагат задължения за управление на проекти на IT мениджъра. Това често води до проекти, които се забавят и/или надхвърлят бюджета. Балансът между внедряването  и изпълнението на другите ежедневни задължения е доста крехък и може и двете да пострадат.  Организациите с далновиден подход  създават отдел  за управление на проекти, състоящ се от  сертифициран персонал. Неговата роля се състои в  управлението на риска през целия жизнен цикъл на внедряването.  Също така следи дали всеки ръководител на проекти следва установената методология по въвеждането на системата.

Липса на експертно участие

В периода на търсене на точното програмно решение успешните проекти се ръководят от експерт с богат опит в различни дисциплини. Той  преглежда всеки процес и обсъжда с крайните потребители  проблемите   при работата със  софтуерното приложение. Малките  и  средни компании често се провалят, като пренебрегват привличането на  експерти в областта, които да  следят текущите бизнес процеси. Фирмите, които не извършват задълбочен преглед на бизнес процесите в ранните фази на проекта,   се захващат с тази критична стъпка в средата на внедряването.  Това причинява забавяне на графика и надхвърляне на разходите.  Анализирането и документирането на текущото състояние на производствените процеси и ясното дефиниране на желаното бъдещо състояние са условие за   подкрепа от страна на екипа.

Липса на адекватно тестване

Тестването на вашето ERP решение е абсолютно критично за успеха на въвеждането на системата. Чрез него се проверява дали бизнес процесите и системата работят в унисон. Често фирмите  пренебрегват тестването. Правилното тестване е екипно усилие. Всеки участник в процеса има своята роля. Когато създавате планове за тестване, помислете за пълния обхват на вашия бизнес. Бъдете сигурни, че критичните пунктове няма да бъдат пропуснати.

Ръководството разглежда внедряването на ERP като IT проект

Разглеждането  на ERP единствено като технологичен проект може да доведе до  ограничена ефективност на начинанието по въвеждането. Успехът идва, когато всички отдели в организацията са включени. Основният начин да се   избегне  неуспешно внедряване е,  да се получи одобрение и подкрепа от изпълнителния директор.

Всеки от тези четири риска може потенциално да доведе до провал преди подписването договор с фирмата доставчик на системата. Успешното внедряване на ERP е значително повече от просто смяна на една софтуерна програма с друга. Някои предприятия не желаят или не могат да преминат през всички стъпки на процеса, за да получат реална стойност от своята инвестиция в ERP система.