Какви са основните бизнес предимства на ERP системите?

Какви са основните бизнес предимства на ERP системите?

ERP системата е съвкупност от инструменти и функции, които позволяват на бизнеса да обедини цялата информация в една база от данни и да автоматизира различни рутинни задачи за по-голяма ефективност и надеждност. Крайната цел на внедряването на ERP система е да освободи екипа от излишни задачи и да ги насочи към работа по дейности, които биха довели до по-голямо развитие и генериране на повече стойност за клиентите.

Това, което прави ERP системата наистина уникална, е нейният капацитет да оптимизира всички бизнес процеси. Тя представлява цялостно решение за мобилност и растеж на бизнеса, предлагащо различни функционалности, като:

  • Финанси
  • Счетоводство
  • Управление на инвентара
  • Човешки ресурси
  • Производство
  • Управление на взаимоотношенията с клиенти (CRM)
  • Анализ и отчитане

Какви са основните бизнес предимства на ERP системата?

  • Оптимизиране на работните процеси
  • Отдалечен и незабавен достъп до бизнес данни
  • Лесно споделяне на подходяща информация във всички бизнес отдели
  • Автоматизация на рутинни и отнемащи време операции
  • Премахване на излишните данни
  • Максимизиране на оперативната ефективност
  • Оптимизиране на контрола и анализ на управлението
  • Подобрена поддръжка на клиенти с персонализирани и гъвкави услуги
  • Изграждане на по-конкурентен бизнес модел

Какви са предимствата на ERP системите за стартиращи фирми?

Макар и традиционно да се възприема, че ERP системите са подходящи само за големи фирми, в действителност те са еднакво полезни за стартиращи и малки фирми. Съществуват различни специфични предимства на ERP системите за стартиращи  фирми – от обслужване на клиенти до ефективни операции, и от максимизиране на производителността до намаляване на разходите за операции. По-долу ще разгледаме конкретно предимствата на ERP системите за стартиращи фирми и как това може да им помогне да се поддържат и развиват на силно конкурентен пазар.

По-добра производителност

ERP системите са синоним на ефективност и производителност. Те дават представа в реално време за всички аспекти на бизнеса и позволяват вземането на незабавни  и добре информирани решения въз основа на статистически показатели. Всичко това води до по-голяма ефективност и производителност, които са важни конкурентни предимства.  

Подобрява сътрудничеството между отделите

Чрез интегриране на всички основни бизнес процеси, ERP системата създава единен поток от данни, който може да бъде достъпен от разстояние от всички оперативни екипи с разрешение за достъп. Това води до по-добра координация и сътрудничество между различните екипи.

Управление на оперативните разходи

Липсата на капитал е едно от най-големите предизвикателства, пред които са изправени всички стартиращи фирми. Също така, за да бъдат конкурентоспособни, стартиращите фирми трябва да поддържат оперативните си разходи до минимум. Ключът към минимизиране на оперативните разходи е да се минимизират всички излишни разходи и дублирането на данни. Чрез внедряване на ERP система, стартиращите компании могат да използват по-добрата синхронизация на данни и да идентифицират и минимизират всички оперативни разходи, които не носят стойност на компанията.

Вземане на добре информирани бизнес решения

Даването на възможност на висшето ръководство да взема добре информирани и навременни решения е сред някои от най-добрите предимства на ERP системите. Тъй като те се предлагат с различни модули, които покриват почти всички основни бизнес функции, това позволява на ръководителите и лидерите да получат представа за моментното състояние на бизнеса и да предприемат всички необходими стъпки за запазване на конкурентните предимства.

Какви са предимствата на ERP системите за МСП и предприятията?

ERP системите предлагат висока стойност и за МСП, като им позволяват да оптимизират своите бизнес процеси и да автоматизират рутинни дейности за по-голяма ефективност.

Повишена производителност

Чрез осигуряване на бърз и последователен поток от информация между бизнес отделите и единна база данни, ERP системата позволява по-бърза координация между служителите, което води до подобрена ефективност и по-висока производителност за МСП. ERP системата съхранява всички важни данни, като например списъци на доставчици, материали, оперативни процеси и други, които могат да бъдат достъпни от всички съответни членове на екипа за създаване на последователност и координация в работните процеси, спестяване на време и подобряване на производителността.

По-добър контрол над оперативните разходи

Една от най-предизвикателните задачи за МСП е да разширят бизнеса си, което често изисква безупречен контрол върху данните и контролирана мащабируемост на оперативната структура. Много МСП с неадекватно планиране и ресурси в крайна сметка се сриват напълно в своя залог за мащабиране и растеж. ERP системата е най-добрият ресурс за МСП, които искат да разширят бизнеса, като същевременно запазят пълен контрол върху тяхната дейност и избягват нежелания хаос. ERP системата дава на бизнеса ноу-хау и възможност за автоматизация, от които се нуждаят, за да отговорят на нарастващите нужди и да се справят с по-сложни бизнес процеси, включително повече транзакции и оперативни процедури.

По-голяма гъвкавост

Най-голямата сила на МСП срещу големите компании е тяхната гъвкавост и възможност за бърза адаптация към различните нужди на пазара. Докато индустриалните гиганти не успяват да внесат промени в своите бизнес функции, предвид техните тромави оперативни линии и наследени системи, МСП са в по-добра позиция да адаптират и оформят своите операции според променящите се пазарни условия.

Вземане на решения, основани на факти

Не на последно място, ERP системата позволява на висшето ръководство да взема добре информирани бизнес решения, подкрепени от данни и бизнес прозрения. Всички известни ERP системи се предлагат с функции за отчитане и управление, които позволяват на ръководителите да получат достъп в реално време до важна информация чрез табла за управление. Те могат също така да генерират интерактивни отчети със статистически показатели за всички бизнес процеси, което им позволява да наблюдават развитието на компанията и да вземат решения, основани на факти.